Hrám poker, nie som gambler (Idiot`s guide through poker) II.

Autor: Peter Vinarcik | 13.2.2011 o 13:09 | (upravené 13.2.2011 o 19:18) Karma článku: 9,12 | Prečítané:  2084x

A som opäť tu. V predchádzajúcom článku som sa pokúsil vysvetliť základné a podľa môjho názoru, najzákladnejšie koncepty, pojmy, ktoré budem ďalej používať, +EV, resp. -EV (analogicky aj EV0) situácie a v spojení s nimi longrun (dlhodobé hľadisko). Čitateľovi, ktorý sa o poker nazujíma, resp. nepozná ani základné pravidlá, sa mohol môj prvý článok zdať úplne mimo misu, bohužiaľ, myslím, že bol nutný na pochopenie ďalších. Dnes vás už ale nebudem dlhšie napínať a skočíme rovnými nohami do základov pokru. Budem sa zaoberať variantou nazývanou No limit texas hold `em. Je momentálne najpopulárnejšia a tiež sa jej najviac venujem. Základné koncepty je však možné použiť na všetky ostatné varianty pokru (fixed limit holdem, omaha, 7 card stud, 5 card draw atď.), s prípadnými menšími obmenami vyplývajúcimi z pravidiel, resp. zo špecifík danej hry. Na záver úvodu ešte drobnosť. V texte budem používať rôzne anglické výrazy alebo skratky. Samozrejme vždy vysvetlím, čo znamenajú. Sú to bežne zaužívané pojmy a ich slovenské preklady sú často dosť kostrbaté a z dôvodu určitej konzistentnosti článkov nechcem stále vypisovať ich slovenské ekvivalenty alebo vysvetlenia.

V prvom rade si povedzme niečo o pravidlách No limit texas hold `em (ďalej už budem používať len označenie "holdem"):

Holdem je variant pokru, v ktorom sú každému z hráčov rozdané dve tzv. hole cards (karty, ktoré nikto zo súperov nevidí, súkromné karty hráča) a na stôl je postupne vykladaných 5 tzv. community cards (spoločné karty). Prvotnou úlohou hráča je použiť svoje hole cards spolu s community cards, aby vytvoril čo najlepšiu päťkartovú kombináciu. Hráč nemá povinnosť použiť obe zo svojich hole cards. Môže použiť aj len jednu, alebo dokonca žiadnu, t.j. môže použiť len 5 community cards.

Pred samotným rozdaním kariet sú dvaja hráči pri stole povinný vložiť do banku povinné stávky nazývané small blind (SB) a big blind (BB). V preklade do slovenčiny by sa volali malá povinná stávka naslepo a veľká povinná stávka naslepo. Myslím, že uznáte, že to znie dosť zvláštne a osobne sa mi skoro vyhodil ekzém už len preto, že som to napísal. Small blind býva zvyčajne polovica big blindu. Napr. small blind je 1 euro, big blind 2 eurá. Avšak výška blindov je len vecou dohody hráčov, čiže nič nebráni tomu, aby small blind bol napríklad 1 euro a big blind 4 eurá. Na určenie toho, ktorý z hráčov je small blind a ktorý big blind, potrebujeme v prvom rade vedieť, ktorý z hráčov je tzv. dealer (používaný výraz je aj button). Dealer, okrem iného najlepšie pozícia v pokri (určite vysvetlím neskôr prečo), sa pred úplne prvou hrou určí väčšinou na základe losovania kariet. Hráč, ktorý dostane najvyššiu kartu je dealer. Hráči sa však môžu aj dohodnúť, kto bude prvý. Hráč po ľavej ruke dealera je small blind, hráč po ľavej ruke small blindu je big blind. Pozície hráčov sa menia po každej odohratej hre a to tak, že dealer sa posúva smerom doľava (v smere hodinových ručičiek) k ďalšiemu hráčovi. To znamená, že hráč, ktorý bol v predchádzajúcej hre small blind, je dealer, big blind z predchádzajúcej hry je small blind a hráč, ktorý bol predchádzajúcu hru po ľavej ruke big blindu je big blind. Na ilustráciu obrázok.

350px-Holdem_Table.jpg

Po rozdaní kariet prichádza prvé kolo stávkovania. Hráč po ľavej ruke big blindu (pozícia nazývaná aj UTG - under the gun) má na výber z troch možností, môže svoje karty zahodiť (fold, menej používané je pass), to znamená že nechce v tomto kole hrať (má slabé karty, potrebuje si skočiť na záchod a podobne), môže dorovnať big blind (call), to znamená, že vloží do banku sumu vo výške big blindu, alebo môže navýšiť (raise). V prípade no limit holdemu má hráč právo navýšiť o ľubovoľnú sumu (narozdiel od fixed limit holdemu, kde môže hráč navyšovať len o presne stanovené sumy). Po tom ako sa vyjadrí hráč UTG, vyjadruje sa hráč po jeho ľavej ruke, ktorý má presne tie isté možnosti, fold, call (buď výšku big blindu v prípade, že hráč UTG nenavýšil, alebo navýšenie hráča UTG) alebo raise (môže navýšiť aj prípadné navýšenie hráča UTG). Po ňom nasleduje hráč po jeho ľavej ruke, opäť s tými istými možnosťami a tak ďalej. V prípade, že pred vyjadrením hráča na big blinde, žiadny z hráčov nenavýši, hráč na big blinde má možnosť nestaviť (check), t.j. neinvestuje ďalšie peniaze do banku a ide sa do ďalšieho kola stávkovania. Ak sa stane, že všetci hráči pred hráčom na big blinde svoje karty zahodia, bank vyhráva big blind (sumu small blindu a big blindu).

Po prvom kole stávkovania sa na stôl vyložia prvé tri karty, nazývajú sa flop a nastupuje druhé kolo stávkovania. Poradie hráčov, v ktorom sa vyjadrujú je však odlišné od prvého kola stávkovania. Ako prvý je na rade hráč na small blinde. Má v podstate na výber z troch možností. Môže staviť (bet) a to ľubovoľnú sumu (hráme no limit), môže checknúť, t.j. nestaviť a môže zahodiť (fold). So zahodením hráča, ktorý je prvý na rade sa stretneme extrémne sporadicky, keďže aj v prípade, že má v pláne zahodiť svoje karty, neprebehla pred ním ešte žiadna akcia, ktorá by ho nútila investovať ďalšie peniaze do banku, inými slovami, je prvý na rade, čiže v danom kole stávkovania žiadny hráč ešte nestavil. Po hráčovi na small blinde sa vyjadruje hráč po jeho ľavej ruke (big blind), s nasledovnými možnosťami. Môže staviť, v prípade, že hráč na small blinde nestavil, môže checknúť, v prípade, že hráč pred ním checkol, môže dorovnať stávku hráča pred ním (call), môže ju  navýšiť (raise) alebo môže svoje karty zahodiť v prípade, že hráč pred ním stavil a on nemá v úmysle investovať ďalšie peniaze do hry. Po hráčovi na big blinde sa vyjadruje zase hráč po jeho ľavici s tými istými možnosťami. Posledný sa vyjadruje dealer.

V prípade, že aj po druhom kole stávkovania ostali ešte minimálne dvaja hráči v hre (môže sa stať, že jeden hráč staví a všetci ostatní zahodia - bank vyhráva hráč, ktorý stavil), na stôl sa vyloží štvrtá karta nazývaná turn a prichádza tretie kolo stávkovania s tým istým poradím/priebehom/možnosťami, ako v druhom kole stávkovania.

Ak aj po treťom kole stávkovania ostávajú ešte v hre aspoň dvaja hráči, na stôl sa vyloží piata a posledná karta - river. Totožne ako druhé a tretie prebieha aj piate kolo stávkovania. Ak ani v tomto kole neskončí hra zahodením kariet všetkých hráčov okrem jedného, prichádza tzv. SHOWDOWN. Súperi si ukážu karty a ten, ktorý má vyššiu kombináciu vyhráva bank. Celkom jednoduché, nie? :)

Flop_turn_river.png

Tu máme zoznam výherných kombinácií v holdeme zoradené od najslabšej po najsilnejšiu:

1. High card (ak žiadny z hráčov nemá silnejšiu kombináciu, vyhráva ten, ktorý drží na ruke vyššie karty, prípadne kartu)

2. Pár (vyhráva hráč, ktorý vytvoril vyšší pár, v prípade, že obaja hráči vytvorili rovnaký pár, vyhráva hráč, ktorý má na ruke vyššiu druhú kartu, tzv. KICKER)

3. Dva páry

4. Trojica (set, trips)

5. Postupka (straight) - päť kariet nasledujúcich po sebe bez ohľadu na ich farbu. Napr. 56789, A2345.

6. Farba (flush) - päť kariet v jednej farbe, bez ohľadu na ich poradie. napr AK237 v srdciach a pod.

7. Full house (trojica s dvojicou) - napr. 88877

8. Štvorica (quads, u nás nazývaná aj poker) - 4 rované karty. napr. AAAA

9. Farebná postupka (straight flush) - postupka z kariet v rovnakej farbe. Napr. 45678 v srdciach

10. Kráľovská postupka (royal flush) - postupka z kariet v rovnakej farbe od 10 (budem používať označenie T) po A. Napr. TJQKA v srdciach

Na vysvetlenie ešte uvediem niekoľko príkladov, ako sa uvedené kombinácie vytvárajú, nech nám prípadne v budúcnosti nevzniknú nejaké zmätky.

1. Máme na ruke AQ, súper má na ruke AJ. board (flop turn aj river dokopy) je 23489. Vyhrávame my na high card(s). Naša najlepšia 5 kartová kombinácia je AQ984, súperova je AJ984.

2. Máme na ruke AQ, súper má AK. Board je A7852. Vyhráva súper. Obaja máme síce pár, ale súperova kombinácia je AAK78, naša len AAQ78.

3. Máme na ruke 78, súper AA. Board je 78QJ2. Vyhrávame my. Naša kombinácia je 7788Q, súperova AAQJ8.

4. Máme na ruke AK, súper AT. Board je 23459. Vyhrávame obaja (delíme si bank na polovicu). Obaja máme najlepšiu možnú kombináciu A2345 (postupku)

5. Máme na ruke A3 v srdciach, súper KT v srdciach. Board príde KT459 s tým, že 459 je v srdciach. Vyhrávame my, nakoľko máme flush A9543 (všetko v srdciach), zatiaľ čo súper má KT954 v srdciach a vôbec nezaváži to, že má k svojmu flushu ešte dva páry (začiatočníci sa takto zvyknú mýliť).

6. Máme na ruke 22, súper JJ. Board je AAKKQ. Bank si delíme, nakoľko obaja máme najlepšiu možnú kombináciu práve tú, ktorá je vyložená na boarde, čiže AAKKQ. Opäť nezáleží na tom, že súper má na ruke vyšší pár ako my.

7. Máme na ruke 78, súper AA. Board je 78233. Vyhráva súper, pretože jeho kombinácia je AA338, kým naša 77883. Súper má vyššie dva páry.

Ako vidíme, pravidlá no limit holdemu nie sú ťažké. Ako raz niekto povedal: "Naučiť sa pravidlá holdemu trvá 15 minút, naučiť sa ho hrať, celý život" (voľne parafrázované). Myslím, že na jeden článok bolo informácií už akurát dosť, tak vám dám na chvíľku vydýchnuť a nabudúce sa už pozrieme na to, čo má toto všetko spoločné s hodmi mincou v prvom článku a hľadaním +EV situácií. Zbehneme nejakú základnú kombinatoriku a tipy ako si vypočítať, čo sa nám oplatí a čo nie.

Tak zatiaľ ďakujem za pozornosť. Gg, nh, gl.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Umenie alebo propaganda? Pozrite si diela, aké vznikali za slovenského štátu

Slovenská národná galéria sa pustila do náročného projektu.

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Putin prichádza navštíviť Merkelovú a baby Trump (karikatúry týždňa)

Výber SME z prác karikaturistov z celého sveta na tento týždeň.


Už ste čítali?