Hrám poker, nie som gambler (Idiot`s guide through poker) IV.

Autor: Peter Vinarcik | 21.2.2011 o 12:23 | Karma článku: 11,50 | Prečítané:  5360x

Týždeň prešiel, dúfam, že každý, kto chcel si predchádzajúce články prečítal (a možno aj pár ľudí, ktorí nechceli), tak sa môžme vrhnúť na moju ďalšiu kôpku....ehm múdrostí. Dnes budem miestami rozprávať trochu cudzou rečou - pozrieme sa čo to sú OUTS a ODDS a ako nám ich znalosť pomáha robiť matematicky správne rozhodnutia a následne vyhrávať priam až nechutné sumy peňazí :) 

Najprv si povedzme pár slov o tom, čo sú to OUTS (čítaj "auts").

Ako som už minule spomínal, No limit holdem je variant pokru kde "nikdy nikto nič nemá" (nemohol som si pomôcť a musel som túto vetu zopakovať aj v tomto článku). To znamená, že málokedy máte vy a takisto aj váš súper/súperi na flope pár alebo lepšiu ruku, v pokrovom vyjadrovaní sa hovorí, že často nemáte MADE HAND. Avšak nastanú situácie, kde síce na flope alebo an turne made hand nemáte, avšak chýba vám jedna karta na to, aby ste veľmi silnú made hand mali. Hovorí sa, že máte draw. Karta/karty, ktoré vám spravia z vašej draw made hand sa nazývajú OUTS.

(Ešte malá technická poznámka, v prípade, že za kartou/kartami uvediem písmeno, je to označenie ich farby:h - heart (srdce); d- diamond (káro - to je ten kosoštvorec, čo vyzerá ako kubistické vyobrazenie istých telesných partií); s- spade (pika), c - club (tref - to je ten trojlístok, kartoví začiatočníci to možno poznajú pod označením ďatelinka :) )

Ako to vyzerá v praxi? Držíte na ruke QKo (snáď si pamätáte, že "o" znamená offsuit - nie v jednej farbe). Na flop príde TJ2. Made hand nemáte ale ako vidíte, chýba vám jedna karta do postupky (hovorí sa, že máte straight draw). Každá 9 a každé A v balíčku vám spraví postupku (buď 9TJQK alebo TJQKA) čiže naše outs sú všetky 9 a všetky A. Vieme, že v balíčku sú 4 deviatky a 4 esá, takže aj na prstoch vieme zrátať, že máme dokopy 8 outs.

Iná situácia. Držíte na ruke QhKh. Na flope je Ah5h8c. Chýba vám 1 karta na to, aby ste mali flush. Inými slovami, máte flush draw. Vieme, že v balíčku je 13 kariet v jednej farbe. Dve máte na ruke, dve sú na flope, čiže ostáva ich ešte 9 v balíčku. Všimnite si, že je to presne tá istá situácia, ako v predchádzajúcom článku, keď ste vyhrali ten veľký bank. Máte teda 9 outs. 

Vaša ruka AQo, flop TJ2. Každé K vám spraví postupku. Máte 4 outs. A tak ďalej a tak ďalej.

Teraz si poviete. Omg, wtf, gtfo, na čo mi je toto pri hraní pokru dobré? Majte chvíľu strpenie, už sa k tomu dostávame.

Musíme sa ale predtým pozrieť na ďalšie cudzie slovo - ODDS. Slovíčko odds sa prekladá ako šanca/pravdepodobnosť. Keď poznáme náš počet outs, dokážeme si vypočítať, s akou pravdepodobnosťou nám jeden z nich príde a my vytvoríme silnú (víťaznú) kombináciu. Prejdime situácie z predchádzajúcich odsekov a pre zjednodušenie si predstavme, že už bol vyložený aj turn, ktorý nič na našej situácii nezmenil, napr. 3s a bude sa vykladať river.

V prvom prípade (QKo, 8 outs) sú naše odds, že nám dôjde jeden z našich outov 8:46, teda o malý kúsok lepšie ako 1:6 (1:5,75, cca 17%). Ako som k tomu číslu prišiel? V balíčku je dokopy 52 kariet, 6 z nich poznám (moje dve na ruke, flop a turn), ostáva mi 46 kariet, ktoré nepoznám a viem, že 8 z nich mi spravú moju vytúženú postupku. Teda pravdepodobnosť toho, že mi jedna z tých kariet príde je 8:46, túto hrôzu vydelíme číslom 8 (zjednodušovanie zlomkov ftw) a máme 1:5,75 ale pokojne to môžme zaokrúhliť na 1:6.

Druhý prípad (QhKh, 9 outs). Naše odds na to, že nám príde flush sú, pozor prekvapenie, 9:46 alebo zaokrúhlene 1:5 (cca 19%). Myslím, že je jasné ako som toto číslo dostal, tak budem šetriť miesto a sebe nervy a nebudem to už opakovať.

Tretí prípad. (AQo, 4 outs). Naše odds 4:46 (1:11,5, cca 9%).

Predpokladám, že vačšina z vás, ktorí ste mali nervy dočítať až sem, už vyzerá asi takto.

screaming.jpg

Nebojte sa, už to dlho nepotrvá. Len vám ešte narýchlo ukážem ako nám znalosť odds pomáha hľadať +EV situácie a máte odo mňa zase na chvíľu svätý pokoj.

Teda, ako sa to robí?

Pozrime sa zase na prvý prípad s 8 outs. Predstavme si stuáciu. Na turneje v banku je 50 a náš súper stavil ďalších 50. Budeme sa hrať na to, že na rivri už ani jeden z vás nestaví, aby sa nám sem nemiešali koncepty implied odds (kto je veľmi zvedavý UTFG :D), ktoré som ešte nespomínal. Dáme si zase trošku základnej matematiky. Investujeme 50 aby sme vyhrali 100. Vieme, že naše odds na postupku sú cca 1:6 alebo inak vyjadrené, 17%. Kukneme na náš starý známy vzorec na výpočet EV a čo nám vyjde? (0,17)x(100) - (0,83)x(50) = 17-41,5 = -24,5. Inými slovami v priemere 17 krát zo sto vyhráme 100 a 83 krát prehráme 50. Ako vidíme dorovnanie sumy 50 do banku 100 s našimi 8 outs je -EV.

Čo ale v prípade, ak by súper stavil do banku 50 len 5? Investujeme 5, aby sme vyhrali 55. Šup do vzorca a vychádza nám: (0,17)x(55) - (0,83)x(5) = 9,35 - 4,15 = +5,20. Hop, zrazu je pre nás dorovnanie +EV.

Rovnako postupujeme aj pri druhom a treťom prípade. Ako vidíme, výška banku a výška súperovej stávky ovplyvňuje to, či je naše dorovnanie pre nás z dlhodobého hľadiska ziskové alebo nie. Samozrejme, že počas hry asi málokto dokáže takto presne robiť výpočty z hlavy, ale väčšina hráčov tieto pravdepodobnosti a následné výpočty dokáže robiť odhadom, ktorý pre potreby danej hry úplne postačuje. 

Ak je niekto iniciatívny, môže sa pozrieť na to, akú najvyššiu sumu by mal náš súper staviť aby pre nás táto situácia bola ešte +EV, prípadne EV0 (t.j. výsledok nám vyjde 0) a aká je najnižšia suma, ktorú súper staví adorovnanie ktorej je pre nás už -EV. Trojčlenka FTW :)

Pre tých, čo sa dopracovali až sem, skladám hlbokú poklonu.

A ešte si neodpustím na záver malé podrypnutie. Keď som začínal písať tieto články, očakával som v diskusiách davy všetkých tých expertov, ktorí svojho času práve v diskusii na SME vyhlasovali všetky možné aj nemožné bludy ohľadom toho ako je celý poker len o štastí a blá blá blá. Akosi sa zatiaľ ani jeden neukázal, tak predpokladám, že si medzičasom našli inú vec, ktorej sa rozumejú a ktorú môžu do krvi nenávidieť, alebo som ich presvedčil :D Aj keď myslím, že pravdepodobnejšia je prvá možnosť.

Gg, hf :)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov?

O úplatkoch sa pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.

EKONOMIKA

Firmy sa bijú o zamestnancov. Čo to znamená pre ľudí?

Na pracovnom trhu chýbajú dlhodobo kvalitní zamestnanci.


Už ste čítali?