Hrám poker, nie som gambler (Idiot`s guide through poker) V.

Autor: Peter Vinarcik | 28.2.2011 o 11:11 | Karma článku: 11,76 | Prečítané:  4457x

Zazneli fanfáry a cherubíni pejú oslavné sonety, pretože som tu s ďalším pokračovaním všeobecne populárnych článkov o pokri vhodných pre široké masy. Takže príjemnú zábavu, dnes vám tu do tanca aj na počúvanie hrá opäť moja maličkosť. 

Po mojom minulom článku o odds a outs sa viacero diskutérov pýtalo, resp. konštatovalo, že tak ako si vypočítavame pravdepodobnosť toho, že príde karta, ktorú potrebujeme na vytvorenie silnej kombinácie, tak isto by sme mali brať do úvahy aj to, čo drží na ruke náš súper a tiež to, či sa náhodou "netrafíme" do silnejšej kombinácie, ak nám príde karta, ktorú potrebujeme. Ich otázky/pripomienky boli jednoznačne na mieste a rovnako alebo veľmi podobne rozmýšľa pokrový hráč pri partii. Tak sa pripravte, som tu aby som uhasil váš smäd po vedomostiach. Budem musieť zase trochu rozprávať cudzou rečou a pozrieme sa na to, čo sú IMPLIED ODDS a REVERSED IMPLIED ODDS.

IMPLIED ODDS

Čo sú odds už vieme. Len v skratke, je to pravdepodonosť toho, že nám príde karta, ktorá nám vytvorí víťaznú kombináciu a tiež (aj keď to v minulom článku bolo vyjadrené len implicitne) pomer súperovej stávky k výške banku. Tiež sme videli, ako rôzna výška stávky súpera v pomere k banku ovplyvňuje ziskovosť alebo stratovosť nášho dorovnania.

Často sa ale stane, že súper staví do banku takú sumu, že pri použití vzorca na výpočet EV z minulých článkov nám vyjde, že dorovananie je stratové a predsa to tak nemusí byť (platí všeobecná múdrosť, že veci väčšinou nie sú čiernobiele). Kde je zrada?

Zrada je práve v implied odds (pre menej zdatných angličtinárov foneticky "implájd oddz"). Skúsim najjednoduchšie ako viem. Implied odds sú odds na dorovnanie, ktoré dostávame vtedy, keď berieme do úvahy aj súperove budúce stávky, čiže predpokladáme, že v prípade, že trafíme našu silnú kombináciu, získame od súpera peniaze ešte v ďalších kolách stávkovania.

Ako to vyzerá v praxi.

Vezmeme si príklad z predchádzajúceho článku, v ktorom sme rátali EV nášho dorovanania so straight draw. Na ruke máme QKo na boarde je zatiaľ TJ23 (každá karta je v inej farbe, t.j. žiadna piata karta nedokonči možný flush - farbu). Ako vieme, v banku je na turne 50. Na to, aby sme vedeli vypočítať naše implied odds, potrebujeme vedieť aj výšku stacku nášho súpera a samozrejme našu, čiže koľko má súper ešte zvyšných žetónov, ktoré môže staviť. Predpokladajme, že každý z nás má pri banku 50 ešte v stacku ďalších 400, čiže konečná výška banku môže byť 850 (50 v banku + 400 našich a 400 od súpera).

Tentokrát súper staví na turne 30 do banku 50. V banku je 80 a my potrebujeme dorovnať 30 s našimi 8 outs. Samo o sebe je takéto dorovnanie -EV (0,17x80 - 0,83 x 30 = -11,3), lenže... Vieme, že na rivri prebehne ešte posledné kolo stávkovania. Čo to mení na veci? Predpokladajme, že opäť poznáme súperove karty (alebo máme véééééééľmi veľké podozrenie, že náš súper má silnú ruku napríklad trojicu JJJ). Ako vidíme, trojica JJJ je momentálne najsilnejšia možná kombinácia aká sa dá na danom boarde vytvoriť. Vieme, že s takouto kombináciou náš súper 100% staví aj na rivri a je tiež takmer na 100% isté, že dorovná aj naše navýšenie, čiže to bude vyzerať nasledovne.

Ak dorovnáme súperovu stávku na turne, na rivri bude v banku 110 (50+30+30) a každý z nás má ešte 370 u seba. Súper sa bude snažiť staviť logicky čo najviac, aby čo najviac zarobil so svojou extrémne silnou kombináciou. Predpokladajme, že staví napríklad 90 do banku 110 a dorovná celý zvyšný stack v prípade, že my navýšime. Kam teda smerujem? V prípade, že toto o súperovi vieme zrazu sa nám záhadne oplatí dorovnať jeho stávku na turne aj napriek tomu, že máme len 17% odds na našu postupku. A prečo?

Je to jednoduché. Náš EV vzorec len potrebujeme upraviť do trochu inej podoby. Celá finta je v tom, že na turne nedorovnávame 30, aby sme vyhrali 80, pretože ako vieme priame odds na dorovnanie nedostávame. Dorovnávame 30, aby sme vyhrali 80 + 370, t.j. bank, plus celý súperov stack, ktorý mu ešte ostane. Dlho očakávaný výpočet bude teda vyzerať nasledovne. 0,17 x 450 - 0,83 x 30  = +51,6. Hop a sme zase v super +EV situácií. Len na vysvetlenie. 17% prípadov vyhráme 450 (80 + 370) a 83% prípadov prehráme našich 30 investovaných na turne, pretože ak netrafíme jeden z našich outs zahadzujeme po súperovej stávke na rivri aj s rukami :).

Niekto si povie: "Ha, ale ako ja budem vedieť, že súper má silnú ruku a že mi zaplatí celý stack na rivri? Teraz buc múdry." Odpoveď je prostá. Jednou zo schopností pokrového hráča je aj pozorovanie súperov a odhad sily ich ruky na základe tzv. readov, čiže ako sa súper správa, keď má silnú ruku a ako keď ju nemá (bude o tom osobitný článok). Čiže ak budete na sebe pracovať tak budete vedieť aj toto :)

V krátkosti sa teraz pozrime na to, čo sú to tie REVERSED IMPLIED ODDS.

Ako jeden s diskutérov už naznačil, niekedy sa nám stane, že so silnou rukou si naletíme do ešte silnejšej. Môj obľúbený idiom popisujúci túto situáciu je: "Stúpil som do ho.na s rozbehom." Keď sa ale chceme vyjadriť slušne a odborne, povieme, že sme mali zlé reversed implied odds.

Výpočet reversed implied odds nám hovorí, koľko prehráme v prípade, ak aj vytvoríme našu silnú kombináciu, avšak súper bude mať silnejšiu.

Pozrieme sa zase na náš príklad, ale okolnosti budú jemne odlišné. Stále máme na ruke QKo, pre úplnosť máme QhKs (srdce a pika) a na boarde je Tc Jh 2d 3c. Na turne máme silné podozrenie, že súper drží na ruke KcJc. Avšak stále spokojne dorovnáme 30 do banku 80, pretože si myslíme, že háááá mám implied odds a už si brúsite zuby na súperov stack. Bohužiaľ v tomto prípade ste sa práve začali rozbiehať smerom k tej voňavej kôpke, slušne - máte otrasné reversed implied odds. A prečo? Je pravda, že stále máte 8 outs ale... Z vašich 8 outs je jedna 9 a jedno A vo farbe súperových kariet a ako vidíme, na boarde má nielen pár ale aj flush draw (každý club mu spraví flush). Tiež musíme zobrať do úvahy aj to, že ak na river pristane A, pravdepodobne z neho už nedostanete nič, alebo len veľmi málo, pretože jeho top pár dobrý kicker sa zrazu zmení na druhý pár dobrý kicker. Tiež ak príde na river 9, ktorá neskompletizuje jeho farbu, musíte byť veľmi veľký optimista ak čakáte, že vám odovzdá celý stack s jedným párom, hlavne ak na riveri navýšite (poznámka - nájdu sa aj takí experti ale predpokladajme, že momentálne nie je váš súper úplne zmyslov zbavený.)

Suma sumárum. Ak trafíte jeden z vašich outov buď:

1. Nevyhráte nič navyše od súpera, alebo skoro nič, alebo

2. Prehráte celý stack proti farbe.

Aby som ale nebol úplne zlý na vás, povedzme, že ak trafíte vašu postupku, súper vám s tým jedným párom bez flushu zaplatí na rivri ešte povedzme 40 ale ak netrafíte posupku na rivri nebudete stávkovať (zas a znova pre zjednodušenie výpočtov. aj tak sa mi to zdá už nejaké dlhé :)) Ako určite cítite schyľuje sa nám na výpočet.

0,12x150 + 0,04x110 - 0,04 x 400 - 0,80 x 30  = -17,6

Len na vysvetlenie, čo to tam je za patvar.

12% prípadov vyhráte na rivri 150 (0,12x150), čiže trafíte jeden zo svojich outs, ktorý nie je vo farbe vášho súpera (vyhrávate bank vo výške na turne a tých optimistických 40 čo vám ešte teda zaplatí len tak zo zvedavosti),

6% prípadov vyhráte 110 (0,04x110) na riveri trafíte Q (2 vám ostávajú v balíčku, vlastne 3 ale jedno je vo farbe vášho súpera, čiže mu dokončí flush) a vyhráte v showdowne proti KcJc,

4% prípadov prehráte celý stack s vašou postupkou proti súperovej farbe - príde 9c alebo Ac

80% prípadov prehráte investovaných 30 na turne keď nenastane ani jeden z vyššie uvedených prípadov.

Ak ste si všimli, zanedbal som ešte možnosť, že príde na river K, a súper staví so svojimi dvomi pármi a vy prípadne dorovnáte, nech sa nám to už úplne neskomplikuje.

Ako sme dnes videli nie sú odds ako odds a ani implied odds ako implied odds. Ďakujem za pozornosť a zase niekedy nabudúce. A ako vždy, pokojne sa pýtajte v diskusii :) Určite odpoviem.

Gl.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je otázna.

KOMENTÁRE

Prečo sa chce Bednár zhovädiť ako propagandista premiéra

Tomáš je z iného sveta, jemu sa dá rozumieť.


Už ste čítali?