Hrám poker, nie som gambler (Idiot`s guide through poker) VII.

Autor: Peter Vinarcik | 7.3.2011 o 13:40 | (upravené 7.3.2011 o 15:42) Karma článku: 5,42 | Prečítané:  1933x

Piatkový špeciál bol také oddychové, aj keď extrémne dôležité čítanie a dnes sa môžme zase vrhnúť na ďalšie všeobecne populárne výpočty. Budeme hovoriť o fold equity. Neľakajte sa, nie je to nič strašné. Skôr si myslím, že vás to bude celkom zaujímať. Nejedná sa totiž o nič iné ako o tak milované a zároveň nenávidené bluffovanie v pokrovej partii, ktoré ale musí patriť do výbavy každého úspešného hráča. Pretože "a pair of balls beats everything".

pair.jpg

Ako som už spomínal, v pokri môžme vyhrať dvomi spôsobmi:

1. Vytvoríme silnejšiu kombináciu ako náš súper a vyhráme v showdowne, alebo

2. donútime súpera našou akciou zahodiť lepšiu ruku, ako je naša a vyhráme bez showdownu.

O prvom prípade sme hovorili v minulých článkoch a dnes sa trochu povenujeme prípadu číslo 2. Mimochodom, obávam sa, že tento článok bude asi najkomplikovanejší z doteraz uverejnených, tak si prípadne zoberte niečo na žuvanie, alebo hádzanie :)

Pozrime sa najprv na to, akou našou akciou môžme donútiť súpera zahodiť lepšiu ruku, ako je naša. Ako vieme, v zásade máme na výber z piatich možných akcií a to bet, raise, call, fold, check, aj keď nie vždy môžme použiť všetkých päť (nemôžete checkovať, ak pred vami niekto stavil a pod. :)).

Tieto akcie by sme si mohli rozdeliť na dve skupiny z pohľadu možnosti donútenie súpera na zahodenie:

1. agresívne - bet, raise

2. pasívne - call, check, fold

Bez nejakého hlbšieho rozmýšľania snáď každý vidí, že súpera donútime zahodiť len betom alebo raisom. Ak sa niekomu podarí donútiť súpera zahodiť lepšiu kombináciu callom, checkom alebo nebodaj foldom, tak budem 24 hodín stáť pred prezidenstkým palácom oblečený len v tangáčoch (a verte tomu, že to nebude pekný pohľad, tak to radšej ani neskúšajte :D).

Čiže prvá podstatná vec pri bluffovaní je naša agresivita za stolom. Podotýkam, že nie taká, že súperovi poviete "Ak dorovnáš, tak ti takú j....enm!" ale to, že budeme betovať, resp. raisovať, namiesto checkovania a callovania.

Druhá, ale vôbec nie menej dôležitá vec, je poznať našu FOLD EQUITY.

Fold equity je percenutálne vyjadrená šanca toho, ako často náš súper zahodí lepšiu kombináciu ako je naša. Skôr ako vám tu mrsknem do tváre ďalší strašne vyzerajúci vzorec, je potrebné si uvedomiť jedno. Vačšina pokrových hráčov veľmi rada dorovnáva. Pramení to z ľudskej zvedavosti, ako aj z pocitu "hanby", keď zistia, že boli vybluffovaní z lepšej ruky. Takže pred tým, ako začnete vo veľkom vypočítavať vašu fold equity za stolom, je v prvom rade dôležité položiť si otázku "Je tento hráč schopný vôbec niečo zahodiť?" Hlavne na nízkych limitoch je odpoveď prekvapivo často "NIE" (alebo dlhšia verzia "never ever"). Stará múdrosť hovorí:

 

27173donkeyD.jpg

 

Teraz ale na chvíľu predpokladajme, že sa stretnete pri stole s ďalším človekom, ktorý číta moje články :) a popritom začal poker študovať aj z iných zdrojov, takže vie, že dorovnávať s hocijakou blbosťou asi nie je zisková stratégia. Vtedy môžete použiť nasledovný vzorec na výpočet vašej fold equity, resp. ako často musí súper zahodiť lepšiu kombináciu, aby váš bluff bol aspoň EV0:

Uznávam, je to strašná ohavnosť :)

0 = F*P + (1-F)*(EV of call)

Pričom:

"F" je šanca toho, že súper zahodí lepšiu ruku vyjadrená v %

"P" je veľkosť banku po našej akcii (po našom bete alebo raise)

"(1-F)" vyjadruje šancu toho, že nás súper dorovná, opäť v %

(EV of call) je naša expected value, v prípade, že nás súper dorovná.

Pozrime si zase príklad z praxe a prekvapivo našu populárnu QKo ruku so straight draw.

Len na zopakovanie. Máme na ruke QKo, na boarde ja zatiaľ TJ23 (bez flush draw).

Na turne máme tentokrát v banku 30 a každý z vás má ešte v stacku 70. Súper staví 20 do banku 30 a vy sa rozhodnete pre agresívnu akciu (pretože vzhľadom na výšku stackov už bohviaké implied odds nemáte - pokojne si to prepočítajte) a nedostávate ani priame odds na call s vaším straight draw. Navyšujete allin, čiže do banku 50 (30+20) posielate vašich zvyšných 70.

Poďme si teraz vypočítať, koľko % prípadov musí váš súper zahodiť, aby tento move bol pre vás aspoň EV0.

0 = F*120 + (1-F)*(-37,7)

-37,7 som dostal ako klasický výpočet EV s naším straight draw. 17% času vyhráme 120 (50+ súperových zvyšných 70 ak nás dorovná a my trafíme) 83% času prehráme našich 70, ak nás dorovná a my netrafíme, s tým, že každé Q a K v balíčku som momentálne nepočítal ako outy, ktoré nám spravia víťaznú ruku.

0 = F *120 - 37,7 - F* (-37,7)

0 = 82,3F - 37,7

37,7/82,3 = F

0,46 (zaokrúhlene) = F

Čiže na to aby náš bluff mal v danom prípade aspoň EV0 je potrebné aby náš súper zahodil 46 % prípadov, analogicky, aby náš bluff bol EV+ musí zahodiť viac ako 46% prípadov. Ako zistíme, či nám tých 46% aj zahodí, ako aj ďalšie dôležité veci o fold equity, rozoberieme v ďalšom článku.

Gg, nh, hf, cu.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pašku už nechcú ani ako moderátora. Skončí tak aj Kaliňák?

Príchodom chladných mesiacov sa politický vplyv Pavla Pašku zo Smeru pravidelne scvrkáva.

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu.

KULTÚRA

Maďarská kameramanka, ktorá podrazila utečenca zo Sýrie, dostala cenu

Dostala sa na pódium filmového festivalu.


Už ste čítali?