Hrám poker, nie som gambler (Idiot`s guide through poker) VIII.

Autor: Peter Vinarcik | 11.3.2011 o 9:50 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  1229x

Myšlienka piatkových špeciálov sa mi celkom zapáčila (zisťujem, že s najväčšou pravdepodobnosťou som latentný grafoman :D), tak som si povedal, že spravím jeden aj dnes. Sem tam sa ma niekto spýta, ako som sa vlastne k pokru dostal, čo ma motivuje k tomu, aby som sa mu venoval takýmto "vedeckým" spôsobom, čo na ňom vidím a podobne. Takže ladies and gentlemen, tu je My story :)

K pokru som sa dostal úplnou náhodou cez môjho brata niekedy v roku 2008. Na niektorom športovom kanáli občas pozerával prenosy z rôznych pokrových turnajov ako WSOP, WPT a podobne. Raz mi to náhodou medzi rečou spomenul, ale nevenoval som tomu veľkú pozornosť, hlavne keď poznamenal, že sa tam hrá nejaký iný poker s dvomi kartami na ruke a nie ten, čo sme zhruba poznali (klasický 5 kartový, bežne ho je vidno vo westernoch, asi najznámejší film, kde sa hrá je "Maverick", oficiálne sa volá 5 card draw).

Prišli ale bráchove narodeniny a ja som opäť raz štandardne nevedel, čo mu kúpiť. Potom ma náhle osvietilo. Kúpim mu nejakú knihu o pokri. Zbehol som do kníhkupectva a narazil som na knihu od Lou Kriegera (dúfam, že som mu napísal dobre meno) s jednoduchým názvom Poker. Rozoberala niekoľko základných variant pokru (holdem, omaha, omaha8, 7 card stud, 7 card stud hi/lo a tuším aj razz). Keď som ju doniesol domov, zo zvedavosti som do nej nakukol, nakoľko v tej dobe som nemal vôbec šajnu o pokri (rozumej ani v klasickom 5 card draw som nevedel ako prebiehjú kolá stávkovania a podobne). Hneď prvá kapitola bola o holdeme tak som logicky začal s ňou. Nebolo tam nejak veľa informácií (a aj tých pár bolo na limit holdem, nie no limit) ale vtedy mi po prvýkrát prebehla hlavou myšlienka, že ono to má asi nejaký racionálny základ. A celkom som dostal chuť vyskúšať si to.

Približne v tom čase začalo hrávať aj pár mojich kamarátov, tak moje "odpanenie" nedalo na seba dlho čakať. Začali sme občasne hrávať o pár korún a mne sa celkom darilo, nejaké drobné aj vyhrávať. Samozrejme, že to nemalo nič spoločné s nejakými schopnosťami, skôr som bol taký "lucky donkey".

Raz mi niekto spomenul jeden slovenský pokrový portál, kde sú články o pokri, návody, stratégie a podobne. Hneď na druhý deň som tam nakukol. Síce som nerozumel ani prd z toho, čo sa tam písalo (pokrová hantýrka vie byť celkom slušne nezrozumiteľná), ale zapáčilo sa mi tam. Tiež som tam zistil, že je možné hrať poker aj online. Zo začiatku som bol strašný odporca online hrania. Bol som toho názoru, že ako môžeš hrať poker, keď nevidíš protihráčov a to ešte na viacerých stoloch naraz a podobne. Toľko sa to ale kade tade spomínalo, že som sa rozhodol to vyskúšať. Stiahol som si jednu pokrovú herňu a skusmo tam hodil 35 EUR. Bankroll management mi absolútne nič nehovoril, tak som si hneď vybehol na NL10 (0,05/0,1 EUR blindy) a ako správna fish som sa tam kúpil za 5 EUR. Hral som na jednom stole približne jeden a pol hodiny a z mojich 35 EUR som spravil nádherných 70. Vravím si: "Fok to sú easy money, takýmto tempom som schopný spraviť mesačne tak 1000 EUR hraním po večeroch po robote." Detská naivita.

Samozrejme po pár dňoch mi na účte svietilo 1 euro a nejaké drobné a ja som absolútne nechápal ako je to možné. Začal som viac čítať články o stratégií a okrem iného som narazil aj na články o bankroll managemente a už som vedel kde je pes zakopaný. Ďalšie peniaze som kažopádne do pokru už vrážať nechcel, tak som s tými zvyšnými začal hrať také malé turnajíky pre 9 ľudí za 0,1 eura (nazývané Sit and Go). Prvá cena bola tuším nejakých 0,4 eura a ja som sa tvrdohlavo rozhodol, že si bankroll vybudujem na nich.

Medzičasom som ale na spomínanom pokrovom fóre niekde medzi rečou prehodil, že hrávam takéto micro turnajíky, pretože nemám na viac bankroll a nechcem investovať vlastné peniaze. Jeden člen fóra ma odkázal na zahraničnú inštruktážnu stránku, ktorá pošle hráčovi, ktorý sa tam zaregistruje a spraví pokrový test (test z pokrových základov, hlavne bankroll management, štartovné kombinácie a podobne), 50 USD na ním vybranú herňu. Tak som sa tam zaregistroval a čuduj sa svete, testom som prešiel a za 3 dni som mal peniaze na účte v herni (inej ako som dovtedy hrával).

O tieto peniaze som v žiadnom prípade nechcel prísť (už som vedel čo je bankroll management), tak som začal hrávať 1 dolárové Sit and Go, neskôr 3 dolárové pre 6 hráčov. Popri tom som sa dostal aj k nejakým ďalším pokrovým knihám a keď bol čas, čítaval som ich. Raz som v nejakej diskusii čítal názor, že hráči cash game majú lepšie schopnosti hrať po flope ako hráči turnajov (snáď raz vysvetlím aj prečo to tak je) a povedal som si: "WTF, ja tiež chcem tieto schopnosti" a presedlal som na cash game. Začínal som na NL5 a postupne prešiel na NL10.

Potom prišlo obdobie, keď som asi 6 mesiacov skoro vôbec nehral (viacero dôvodov) a môj bankroll len tak ležal v herni. Zmena prišla začiatkom roku 2010, keď som si našiel mail z tej zahraničnej stránky, kde sa hovorilo niečo také, že ako vianočný darček od nich dostávam ďalších 50 USD, ak sa zaregistrujem do ďalšej herne. Nemal som veľkú chuť hrať, ale zase celkom ma potešila možnosť dostať od nich nejaké ďalšie peniaze zadara. Peniaze mi prišli ale chuť hrať nie. Zmena nastala až jeden večer, vlastne noc, keď som pred odchodom na lyžovačku trpel nejakou nespavosťou, tak som v rámci zúfalého prehadzovania sa na posteli nakukol do tej herne, že ako to tam vyzerá. Pustil som si pár stolov NL2 a zázračne sa mi začala vracať chuť hrať. Na lyžovačku som si ešte rýchlo zbalil jednu pokrovú knihu, ktorú som stihol po ceste tam a nazad aj prečítať a po návrate som sa vrhol do hrania a čo je asi dôležitejšie aj do ďalšieho vzdelávania. A drží ma to doteraz.

Za ten rok som sa počas študovania postupne utvrdzoval v tom, že byť úspešný hráč si vyžaduje oveľa viac, ako si ľudia myslia. Poznať odds outs a všetky tieto veci, o ktorých sú moje články sú úplné základy, ktoré však z vás ani zďaleka neurobia dobrého hráča, aj keď určite z vás urobia lepšieho hráča ako ste boli doteraz.  Avšak sú podmienkou na to, aby človek mohol postupovať ďalej (musíte sa najprv naučiť kráčať a až potom bežať - ja viem, je to otrasné cliche). Som presvedčený o tom, že keď poker vznikal, nikto ani len netušil o akú komplexnú hru sa bude jednať.

A práve toto ma motivuje ďalej sa pokru venovať. Keď vidím, ako dlho sa mu už venujem a nie som zďaleka ani na polceste byť dobrým hráčom. keď vidím do akej hĺbky sú ľudia schopní rozmýšlať pri pokrovej partii a ako správne dokážu zhodnotiť situáciu (myslím, že extrémne využiteľné aj v bežnom živote). Vôbec ho neberiem ako spôsob zarobenia peňazí alebo nejakú bezduchú zábavu, že sadnem si za počítač a bez rozmyslu klikám. Skôr k nemu pristupujem ako k rozumovým cvičeniam, hlavolamom a kto nevyskúšal, nevie si predstaviť ten pocit, keď správne vyhodnotím situáciu a urobím dobré rozhodnutie a hlavne keď viem, že pred pár mesiacmi by som tam urobil chybu.

Určite v mojom zanietení zohráva úlohy aj určitá dávka tvrdohlavosti. Jednoducho viem, že sa niečo dá a chcem aby sa to "dalo" aj mne. Viem, že "existuje riešenie". Nie je to tak, že henten vyhral toľko a toľko lebo je šťastnejší ako ja. Je to o tom, že je lepší. Možno viac študoval, možno má na to viac talentu, ale to nie je dôvod, prečo by som sa nemal aspoň pokúsiť dosiahnuť to isté, prípadne aj viac. Vôbec nejde o peniaze, ide o zdokonalenie myslenia, nadobudnutie schopností, ktoré som doteraz nemal, alebo málo rozvinuté, ide o nájdenie najlepšieho možného riešenia každej situácie, pretože viem, že také riešenie existuje a samozrejme, nebudeme sa klamať, aj o pocit víťazstva.

Preto hrám poker.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu. Rusi si chcú posilniť pozíciu v Sýrii.

TECH

Keď telefonujete, neťukajte do klávesnice. Hackeri vás prečítajú

Ťukanie môže odhaliť konkrétne tlačidlá.


Už ste čítali?