Hrám poker, nie som gambler (Idiot`s guide through poker) XI.

Autor: Peter Vinarcik | 14.4.2011 o 11:35 | Karma článku: 5,46 | Prečítané:  1708x

Pozdravujem všetkých zákerných a necitlivých gamblerov, ktorí sediac na hore krvavých peňazí napäto očakávali aká ďalšia múdrosť zo mňa vypadne a hlavne kedy. Dnes si niečo krátko povieme o rôznych typoch hier, ktoré sa v holdeme hrávajú.

Veľa ľudí začínajúcich s pokrom má zo začiatku celkom veľký problém vybrať si typ hry, ktorý chcú hrávať. Online herne ich ponúkajú dosť slušné množstvo a ja som sa tiež nevyhol rôznemu skúšaniu a preskakovaniu z hry na hru. Pre hráčsky rozvoj je ale dobré vybrať si jeden typ hry a tomu sa venovať, nakoľko sa pri každom uplatňujú odlišné stratégie a zároveň majú aj iné úskalia, prípadne požiadavky na výšku bankrollu aby sme sa ochránili pred jeho prehratím.

Herňe ponúkajú v zásade 3 typy hier vo viacerých obmenách - cash game, sit and go tournaments a multitable tournaments. A vezmem to od konca.

MTT (multitable tournaments)

MTT sú klasické turnaje, ktoré môžete vidieť aj v televíznych prenosoch (WSOP, WPT). Pointa je nasledovná. Hráči zaplatia poplatok za vstup do turnaja, tzv. buy - in, za ktorý dostanú určitý počet žetónov. Z celkovej sumy buy - inov sa vytvorí tzv. prizepool, t.j. peniaze o ktoré sa hrá. Hráči v závislosti na poradie, v ktorom skončia v turnaji, dostanú určitú sumu z prizepoolu.  Hráč, ktorý vyhrá všetky žetóny, vyhráva turnaj a samozrejme najväčšiu časť prizepoolu.

Počas priebehu turnaja sa postupne zvyšujú blindy a hráči sú tým nútení sanžiť sa hrať a nie len čakať na top ruky. Zvyšovanie blindov je takým motorom, ktorý ženie hru dopredu - iné je mať 10 000 v žetónoch, keď je sú blindy 25/50 a iné keď 1000/2000. Závisí na štruktúre turnaja ako často a v akých skokoch sa blindy zvyšujú a to následne ovplyvňuje aj dĺžku trvania turnaja.

MTT sú dosť populárne aj medzi rekreačnými hráčmi, nakoľko, hlavne online, prizepool a následne prvé miesto môže dosiahnuť veľmi zaujímavé sumy aj napriek nízkemu buy - inu (1 - 5 USD).  Problém je, že ich, hlavne na väčších herniach, hráva extrémne veľa ľudí (pokojne aj cez 8000) a tým pádom sa nám výhra prvého miesta, prípadne nejakej relevantnejšej sumy v takomto turnaji vyskytne dosť zriedkavo a to aj v prípade, že by sme hrali na 100% dobre. Ďalším problémom je dĺžka trvania takého turnaja. Nie je nič nezvyčajné hrať v turnaji 4 hodiny a vypadnúť na neplatenom mieste. Aby som ale len nešomral lebo ma nejaký MTTčkár v diskusii roznosí na kopytách, pokiaľ má na to človek trpezlivosť a nerozčúli ho, že zabil more času a nič nevyhral, sú MTT veľmi príjemnou variantou pokru, hlavne kvôli veľkému množstvu slabých hráčov a možnosti vyhrať veľké sumy v porovnaní s vloženým buy - inom.

Čo sa týka požiadaviek na výšku nášho bankrollu. Tým, že v MTT sa hrá proti veľkému počtu hráčov,aj keď sme vyhrávajúci hráč sa nám môže stať, že na niekoľko desiatkach (prípadne aj viac ako sto) turnajov nevyhráme ani cent je dobré mať v zálohe pokojne aj 200 násobok buy inu do turnaja. Čiže ak chceme hrávať turnaje s buy inom 2 USD, mali by sme mať bankroll okolo 400 USD.

 

SNG (sit and go tournaments)

Sit and go v názve tohto typu znamená, že turnaj sa začne hneď ako sa doň prihlási určitý počet ľudí. Existujú SNG pre 2  až cca 1000 ľudí (hyper turbo na pokerstars je tuším pre nejakých 960 ak sa dobre pamätám). Princíp je ten istý ako v MTT avšak hlavný rozdiel je v tom, že zatiaľčo MTTčka začínajú v presne určenom čase, SNG nám môže začať kedykoľvek, hneď ako sa poprihlasujú hráči. Najpopulárnejšou variantou (aspoň čo mám odsledované) sú SNG pre 9 ľudí. Ja som na nich tiež voľakedy dávno začínal, kým som nezistil, že ma neskutočne vytáča, keď vypadnem kúsok pred peniazmi (vyplácané bývajú väčšinou prvé tri miesta, s tým, že tretie miesto berie len o kúsok viac peňazí ako je buy in do turnaja) po tom ako nejaká fish zapne godmode a trafí jeden zo svojich dvoch outov. 

Pri hraní SNG je nutné poznať tzv. ICM (independent chip model - UTFG). Ide v podstate o špecifické výpočty toho, či je pre nás situácia +EV, vzhľadom na výplatnú štruktúru (veľmi v skratke). Ak chcete hrávať SNGs a neovládate ICM, tak sa to buď rýchlo doučte alebo váš bankroll pokojne vyhoďte z okna, pretože bez ICM bude mať vaša hra úplne rovnaký efekt.

Čo sa týka bankrollu, na nižšie limity pohodlne stačí 50 násobok buy inu do turnaja, avšak čím vyššie po limitoch postupujete, tým vyšší násobok buy inu by ste mali mať. Na vyšších limitoch nie je nič nezvyčajné prehrať aj 60 a viac buyinov z bankrollu (lepší hráči, nižšia výhoda - už som to spomínal v článku o bankroll managemente). Ak hráme SNG pre viac ako 9 ľudí, náš bankroll by mal byť ešte vyšší (kľudne 100 násobok buy inu).

CG (cash game)

Narozdiel od turnajov, v CG má každý žetón reálnu peňažnú hodnotu, t. j. žetóny len zastupujú reálne peniaze. Zatiaľ čo staviť v turnaji 500 neznamená, že ste stavili 500 EUR/USD/SK, v CG to je naopak. Do CG môžete vstúpiť kedykoľvek (teda ak je voľné miesto pri stole) a kedykoľvek aj prestať hrať. Hry CG, ako som už voľakde spomínal, sa označujú podľa toho, koľko stojí 100 big blindov. Buy in do CG sa pohybuje od 20BB - do 250 BB online, live sa môže stať, že nebudete mať stanovený horný strop, t.j. že si môžete kúpiť aj napr. 1000BB. Výška buy inu, zaktorý sa kupujete závisí od toho akým štýlom chcete hrať. Momentálne existujú 3 stratégie: 

short stack strategy - kupujete sa za 20 BB a v zásade hráte len allin alebo fold (zjednodušene povedané)

mid stack strategy - kupujete sa za 40 BB a väčšinou končíte v alline na flope alebo zahadzujete

big stack strategy - kupujete sa za 100 BB a viac a hráte poker :D :D :D

Pre mňa je najväčšou výhodou v CG to, že aj pokiaľ od vás súper vyhrá peniaze na nejaký váš bad beat, môžete natiahnuť ďalší stack a hrať s ním ďalej, t. j. nevypadávate, ako z turnajov. Jednotlivé session trvajú tak dlho ako chcete a nie kým neskončí turnaj. Kľudne môžete hrať 20 minút aj 8 hodín. V prípade, že cítite, že ste rozčúlení, alebo nehráte optimálne, môžete si dať krátku pauzu a vrátiť sa k session neskôr. Ak je pauza dostatočne krátka, môžete sa vrátiť na tie isté stoly, na ktorých ste hrali. Turnaj musíte dohrať aj keď by ste hrali ako po lobotómií.

Bankroll na CG nepotrebujete až tak vysoký ako na turnaje. 30 - 50 násobok buy inu je úplne v pohode a pokiaľ budete na svojej hre pracovať, nemali by ste mať problémy. Samozrejme, čím vyšší limit, tým viac buy inov by ste mali mať (viem že som už ako taký papagáj) ale po nejaké NL200 sa niekde v intervale 30 - 50 môžete pohybovať.  

Tak gl pri vyberaní vašej hry.

Hf

    

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kníhkupectvo Martinus ruší diskusie pod konšpiračnými knihami

Zisk z predaja konšpiračných kníh venuje Martinus na rozvoj kritického myslenia.

DOMOV

Jeden z víťazov Slovak Press Photo prišiel o cenu

Séria fotografií vznikla skôr, než bol časový interval.

DOMOV

Žitňanská: Dlžoby už bránia ľuďom zamestnať sa

Druhá šanca zadlženým je v slušnej krajine štandardom.


Už ste čítali?